➡ Armia Berlinga czy Stalina❓ [FILM EDUKACYJNY]

➡ Armia Berlinga czy Stalina❓ [FILM EDUKACYJNY]

📺 ZOBACZ film obnażający komunistyczną manipulację, przez którą armia Berlinga, (tzw. „kościuszkowcy”) wciąż często uważana jest za Wojsko Polskie.Taką tezę można znaleźć dzisiaj nawet w polskich podręcznikach ❗ Tymczasem 1 Dywizją Piechoty im. Tadeusza Kościuszki dowodził sowiecki agent, zdegradowany przez gen. Andersa za dezercję, a następnie skazany na karę śmierci. Zygmunt Berling dopiero przez Stalina został mianowany generałem.

📢 OBEJRZYJ i PODZIEL się WIEDZĄ z innymi.

➡ Po opuszczeniu w 1942 r. ZSRS przez Polskie Siły Zbrojne pod dowództwem gen. Władysława Andersa, Stalin nakazał polskim komunistom utworzenie jednostki wojskowej podporządkowanej Związkowi Sowieckiemu. Na dowódcę tej jednostki został wyznaczony Zygmunt Berling, były polski oficer, który na początku wojny podjął współpracę agenturalną z sowietami i w takim charakterze znajdował się w obozie jenieckim w Starobielsku. Zdezerterował z armii gen. Andersa, do której został wydelegowany przez NKWD. Z tej racji został zdegradowany, a następnie skazany na karę śmierci.

⛓ Najtragiczniejszymi uczestnikami tych wydarzeń byli Polacy, zesłani przez sowietów na Sybir, którym zaproponowano wstąpienie do wojska w polskich mundurach podległego Stalinowi. Dla nich była to jedyna droga, by wrócić do Polski. Wielu z nich zginęło jednak w wyniku złego dowodzenia i celowych działań, by zmniejszyć liczbę żołnierzy, która znała zbrodniczość systemu sowieckiego. W filmie wspomniana jest również manipulacja polityczno-propagandowa związana z bitwą pod Lenino oraz z fingowaną pomocą Powstaniu Warszawskiemu.

🎥 Film edukacyjny jest syntezą wykładu dr. Macieja Korkucia, naczelnika Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Krakowie. W nieco ponad 20 minut ukazuje mechanizmy sowieckiej manipulacji propagandowej i politycznej, przez którą do dzisiaj wielu uważa jednostkę dowodzona przez Zygmunta Berlinga za Wojsko Polskie.

👥 Twórcy
Opowiada: dr Maciej Korkuć
Scenariusz: dr Paweł Błażewicz
Opracowanie merytoryczne: dr Iwona Demczyszak
Montaż i oprawa audiowizualna: Paweł Bezubik

🔔 SUBSKRYBUJ IPNtv i bądź zawsze na bieżąco: https://bit.ly/30XgzUe

#IIWŚ #SowieckieZbrodnie #Katyn #Berling #WandaWasilewska #WładysławAnders #ArmiaBerlinga #ZwiazekPatriotowPolskich #ArmiaPolska #ZSRR #BitwaPodLenino #Zymierski #IDywizjaPiechoty #Kosciuszkowcy #1ArmiaWojskaPolskiego

(Visited 10 times, 1 visits today)
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
<!-- /wp:i

About The Author

You might be interested in

Przejdź do paska narzędzi