Poszukiwania mogił ofiar obozu NKWD – konferencja prasowa Ministerstwa Sprawiedliwości i IPN

Poszukiwania mogił ofiar obozu NKWD – konferencja prasowa Ministerstwa Sprawiedliwości i IPN

▶ W którym dokładnie miejscu w okolicach Rzeszowa mordowano Polaków po 1944 roku❓ Ile było ofiar❓ Kto stoi za tą zbrodnią❓ 📺 ZOBACZ konferencję prasową Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Instytutu Pamięci Narodowej i dowiedz się więcej❗

👥 W konferencji udział wzięli:
– Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro,
– Wiceminister Sprawiedliwości dr hab. Marcin Warchoł,
– Zastępca Prezesa IPN dr hab. Karol Polejowski
– Zastępca Prokuratora Generalnego Dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Andrzej Pozorski

⚠ Podczas spotkania z dziennikarzami przedstawiciele ministerstwa oraz IPN zaprezentowali założenia oględzin terenu w obrębie lasów turzańskich (miejscowość Nienadówka), gdzie mogą znajdować się masowe mogiły ofiar byłego obozu Trybunału Wojennego I Frontu Ukraińskiego Armii Czerwonej w Trzebusce. Śledztwo prowadzone jest przez Oddziałową Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Rzeszowie.

ℹ Teren, który zostanie poddany oględzinom, został wskazany przez świadka zdarzeń, jako prawdopodobne miejsce, gdzie mogą znajdować się masowe mogiły ofiar obozu jenieckiego w Trzebusce. Ponadto ustalenia poczyniono na podstawie relacji innych osób, które przekazały informacje o ewentualnych miejscach pochówków więźniów tego obozu.

***
Pierwsi więźniowie zostali osadzeni w Trzebusce w połowie sierpnia 1944 roku. Obóz zajmował teren ok. 20 arów. Organizacja obozu zapewniała możliwość przetrzymywania jednocześnie kilkuset więźniów. Szacuje się, że w całym okresie funkcjonowania obozu przetrzymywano co najmniej 1700 osób. Nie ustalono dokładnej liczby ofiar obozu, bowiem nie ujawniono dokumentów wytworzonych przez formacje NKWD i sowieckiego wymiaru sprawiedliwości działających na tym obszarze.

W obozie osadzano zatrzymanych żołnierzy Armii Krajowej i innych ugrupowań niepodległościowych. Ponadto osoby cywilne, które wedle władz okupacyjnych przejawiały wrogą, bądź niechętną postawę wobec ZSRS. Ponadto w obozie przetrzymywano żołnierzy sowieckich, obywateli ZSRS służących w formacjach walczących po stronie III Rzeszy i inne osoby.

Na terenie obozu funkcjonariusze Trybunału Wojennego i NKWD prowadzili śledztwa przeciwko więźniom, którzy następnie stawali przed radzieckim sądem wojennym, także funkcjonującym w obozie. Część osób została wywieziona w głąb ZSRR i umieszczona w łagrach, natomiast pozostali więźniowie byli przewożeni ciężarówkami do lasów w okolicach Turzy i Nienadówki, gdzie funkcjonariusze NKWD dokonywali ich zabójstw przy użyciu broni palnej lub poprzez podcięcie gardła ostrym narzędziem.

🔔 SUBSKRYBUJ IPNtv i bądź zawsze na bieżąco 👉 https://bit.ly/30XgzUe

#ŚledztwaIPN #KomunistyczneZbrodnie #komuniści #KomunistyczneRepresje #ŚwiadekHistorii #HistoriaPolski #ProkuratorzyIPN #IPNtv #NKWD

(Visited 3 times, 1 visits today)
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
<!-- /wp:i

About The Author

You might be interested in

Przejdź do paska narzędzi