Strona główna
Hobby
Tutaj jesteś
Hobby Jak i kiedy podlewać skrzydłokwiat?

Jak i kiedy podlewać skrzydłokwiat?

Data publikacji 18 kwietnia, 2024

Zarówno początkujący miłośnicy roślin domowych, jak i doświadczeni hodowcy potrafią docenić skrzydłokwiat za jego wyjątkowy wygląd oraz stosunkowo prostą pielęgnację. Jednak tak jak każda roślina, skrzydłokwiat także ma swoje specyficzne potrzeby, w szczególności jeśli chodzi o podlewanie. Poznajmy więc wszystko, co musisz wiedzieć na temat właściwego podlewania skrzydłokwiatu.

Jak właściwie podlewać skrzydłokwiat?

Skrzydłokwiat jest rośliną, która pochodzi z tropikalnych obszarów Ameryki. Ze względu na swój naturalny habitat, skrzydłokwiat preferuje wilgotne warunki, ale jednocześnie nie znosi nadmiernego podlewania, które prowadzi do przemoczenia korzeni i w efekcie – do zgnilizny korzeniowej. Wilgotność powinna więc być umiarkowana, a podłoże – przepuszczalne.

Sposób podlewania

Podlewanie skrzydłokwiatu powinno odbywać się cyklicznie – ale zawsze z uwzględnieniem stanu naszej rośliny. Zasadą, która sprawdza się w przypadku większości roślin domowych, jest podlewanie dopiero wtedy, gdy wierzchnia warstwa ziemi wyschnie. Jest to bardzo ważne, aby zapobiec przelaniu rośliny i gnicia korzeni. W przypadku skrzydłokwiatu ziemia powinna być stale lekko wilgotna, ale nie mokra. Najlepiej stosować metodę podlewania „od dołu” – czyli umieszczanie doniczki w naczyniu z wodą, co pozwoli roślinie samodzielnie wchłonąć tyle wody, ile potrzebuje.

Woda do podlewania

Woda używana do podlewania skrzydłokwiatu powinna być miękka i letnia. Twarda woda kranowa często zawiera chlor, który może szkodzić roślinom. Możemy ją zmiękczyć poprzez jej odstanie lub przegotowanie. Istotne jest także unikanie używania wody zbyt zimnej, która może skutkować szokiem termicznym dla rośliny.

Najlepszy sposób podlewania skrzydłokwiatu

Choć podlewanie „od dołu” jest sposobem, który minimalizuje ryzyko przelania rośliny, nie zawsze jest możliwy – na przykład w przypadku dużych egzemplarzy skrzydłokwiatu. Wówczas warto zastosować metodę podlewania „na wprost”, ale z kilkoma zasadami, które pomogą uniknąć nadmiaru wody.

Podlewanie „na wprost”

Podlewanie „na wprost” polega na klasycznym polewaniu rośliny wodą przy pomocy konewki. Kluczowe jest tu jednak odpowiednie dawkowanie wody. Na początku warto podlać roślinę delikatnie i obserwować, jak szybko woda jest wchłaniana przez ziemię. Jeśli ziemia szybko absorbuje wodę, możemy podlać roślinę nieco obficiej. Jeśli jednak woda zalega na powierzchni ziemi, należy chwilę poczekać, zanim podlejemy roślinę ponownie.

Kontrola wilgotności podłoża

Aby kontrolować wilgotność podłoża, można korzystać z probe wilgotności, która zmierzy stopień nawilżenia ziemi. Jeżeli jednak nie mamy takiego urządzenia, sprawdzić wilgotność podłoża możemy za pomocą zwykłego patyczka do szaszłyków lub nawet palca. Jeżeli po wbiciu w ziemię patyczek wystaje suchy, to znak, że nadszedł czas na podlanie rośliny.

Kiedy podlewać skrzydłokwiat?

Chociaż skrzydłokwiat lubi wilgotne warunki, nie oznacza to, że powinniśmy podlewać go codziennie. Jak już wcześniej wspomniałem, nadmierne podlewanie może prowadzić do rozwoju chorób, takich jak zgnilizna korzeni. Dlatego czas na podlanie skrzydłokwiatu zależy od wielu czynników, takich jak pora roku, wilgotność powietrza czy temperatura.

Podlewanie skrzydłokwiatu w różnych porach roku

W okresie letnim, kiedy dni są ciepłe, skrzydłokwiat będzie potrzebował więcej wody niż zimą. Wiosną i latem, gdy roślina intensywnie rośnie, podlewać skrzydłokwiat należy regularnie – przeciętnie co 2-3 dni. Zimą, kiedy roślina przechodzi w fazę spoczynku, zaleca się ograniczenie podlewania do raz na tydzień lub rzadziej – w zależności od temperatury i wilgotności powietrza.

Podlewanie skrzydłokwiatu a wilgotność powietrza

Jeżeli powietrze w pomieszczeniu, gdzie znajduje się skrzydłokwiat, jest suche (co często ma miejsce zimą, kiedy działają centralne ogrzewanie), roślina będzie potrzebować więcej wody. Pamiętaj, że skrzydłokwiat – jak większość roślin tropikalnych – lubi wilgotne powietrze, dlatego warto zapewnić mu dodatkową wilgotność, na przykład poprzez regularne spryskiwanie liści wodą.

Mam nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci lepiej zrozumieć potrzeby skrzydłokwiatu i odpowiednio dostosować do nich sposób podlewania. Pamiętaj, że każda roślina jest inna i wymaga indywidualnego podejścia, dlatego warto obserwować swoje rośliny i dostosowywać pielęgnację do ich aktualnych potrzeb.

Redakcja tvpol.pl

Witamy na naszym blogu, na którym dowiesz się wszystkiego o kulturze i stylu życia. Dowiedz się jak rozwijać swoje hobby i zainspiruj się do tworzenia nowych, niepowtarzalnych rzeczy. Rozwijaj się z nami!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?